A lányok szexuális felvilágosításának fontossága

A kisgyermek eleinte csak kérdez, ő még nem igényli a szexuális felvilágosítást. A nagyobb gyermekeket azonban, így a kislányokat is, 10 éves koruk körül már fel kell világosítani a nemi élet kérdéseiről.

Tapasztalatok szerint a gyermekek mintegy 95 %-a 12 éves korára szinte már minden felvilágosítást megkapott a barátaitól, iskolatársaitól, filmekből, esetleg az internetről, azonban nem abban a formában és nem abban a tartalomban, amelyben szüksége lenne rá, és ahogyan azt a szüleitől, vagy az iskolai tanáraitól megkaphatja.

A 10 év körüli kisgyermek már tisztában van a két nem közötti anatómiai eltérésekkel, iskolai tanulmányai során megtapasztalhatta az állat- és növényvilágban a szaporodás különféle módjait. A leánygyermekeket kellő időben kell az anyának, vagy az apának, vagy a szülőknek együttesen felvilágosítani a havi vérzés jelentkezéséről, jelentőségéről, és elő kell készíteni őt a serdülés korának minden eseményére.

A kamasz kislány már nem gyermek, de még nem is felnőtt, annak ellenére, hogy esetleg már havonta menstruál és másodlagos nemi jellegei is tökéletesen kifejlődtek. Nehezebben találja meg helyét a társadalomban, testi változásai miatt félszegebb és lelkileg érzékenyebb is. Testileg készen áll a nemi ingerek befogadására, ezekre természetes nemi izgalommal reagál. A nemi ösztön tehát jelentkezik, azonban tanulmányok szerint, míg a fiúk 90 %-a 15 éves koráig megismeri a nemi gyönyörérzést (akár éjszakai spontán ejakuláció során is), addig a 15 éves lányok mindössze egynegyede ismeri meg a nemi gyönyörszerzést önkielégítés útján.

A 21. században, különösen a városlakó kislányoknál, a havi vérzés először 12-13 éves korban jelentkezik, ezzel szemben azonban az élettani kifejlődés időszaka nem rövidült meg, a lányok általánosan 18 évesen válnak alkalmassá a terhesség kiviselésére, a szülésre. Társadalmi szempontból nézve azonban az érettség még további éveket vesz igénybe.

A tizenévesek szexuális aktivitása mind számarányait, mind jelentőségét tekintve világszerte folyamatos növekedést mutat. A fiatalkorúak szexuális problémáit leginkább az jellemzi, hogy a pszichés fejlődés többnyire nem tart lépést a testi fejlettséggel.

A serdülők szexuális viselkedésmintáit a filmekből, televízióból, ifjúsági magazinokból és az internetről szerzett példaképek is nagyban befolyásolják. A minták azt sugallják, hogy a szexuális élet fantasztikus élményeket nyújtó, menő dolog, amit érdemes kipróbálni. Sok kamaszlány számára éppen ezért, valamint a barátoknak, iskolatársaknak való megfelelni vágyás miatt a szüzesség egyenes tehernek számít. Nem ritka az sem, hogy a megértés és igazi szeretet, megfelelő gondoskodás nélküli családban felnőtt, magukat magányosnak érző lányok az alkalmi kapcsolatokban remélik szeretethiányukra a gyógyírt megkapni.

Az első testi kapcsolat többnyire alkalomszerűen jön létre, hazánkban átlagosan 14-15 éves korban. Ezt az adatot az is alátámasztja, hogy Magyarországon évente 14.000 terhesség megszakítás történik 18 év alatti leányoknál és e számadat nem tartalmazza azoknak a lányoknak a számát, akiknél szerencsére nem következik be nem kívánt terhesség, valamint azokét sem, akik megszülik a gyermeküket. (Magyarország ezzel az adattal sajnos a világon a második-harmadik helyet foglalja el.)

A serdülő lányoktól többségétől nem lehet önmegtartóztatást várni és az is igaz, hogy még az átlagos erejű nemi ösztön elnyomása is igen nagy energiákat és akaraterőt köt le a lányoknál is. A tinédzserek körében jellemző lett, hogy a szerelem helyett a szex került az előtérbe, aminek hátterében az húzódik, hogy a fiatalok magányosak és családi hátterük nem nyújtja számukra az igényelt biztonságot.

A lelki megrázkódtatást is okozó, vagy megalázó, vagy sokszor a tinédzser lányt sújtó depresszió miatt felvállalt, a terhesség, vagy a nemi úton terjedő betegség veszélyével is fenyegető alkalmi kapcsolatok helyett átmenetileg helyesebb, ha a serdülő lányok nemi örömszerzése önkielégítés útján történik.

Ha pedig két kamasz fiatal között egészséges lelki, érzelmi alapokon álló és a szexualitást sem nélkülöző kapcsolat alakul ki, célszerű, ha a tinédzser nőgyógyászati ambulanciák közül valamelyiket felkeresik, ahol felírathatnak fogamzásgátló tablettát. A tabletta felírása az orvos részéről mindig egyéni döntést igényel, amelynek során számos tényezőt kell mérlegelnie.

A tabletta felírására létezik egy nőgyógyászati kritériumrendszer: e szerint annak a lánynak írható fel fogamzásgátló tabletta, akinek legalább 1-1,5 éve jelentkezett az első havi vérzése, a vérzések szabályosak és rendszeresek, kimutathatóak a peteérés és tüszőrepedés hormonális jelei, és testi fejlettsége - az ún. másodlagos nemi jellegek - elér egy bizonyos mértéket (ezt pontrendszerrel határozzák meg).

A nőgyógyászok óvatosak a tabletták rendelésével, mert a tabletta hatóanyagai gátolják azoknak az idegrendszeri központoknak a működését, amelyek a peteérésért és tüszőrepedésért felelősek. Ha túl korán, a szabályos ciklusok kialakulása előtt következik be ez a gátlás, az később tartós vérzésmentességet (amenorrhoeát) és a peteérés hiányát eredményezheti.

Címkék: nemi jelleg, nemi ösztön, felvilágosítás
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!