Egy új tanulmány köti a gyenge elmeállapotot az asztma kialakulásához.
300.000 embert fogtak össze egy tanulmány erejéig. Azok, akik gyenge elmeállapotra panaszkodtak, valószínűbben alakítottak ki asztmát, mint azok, akik nem panaszkodtak ilyenre.
A felmérésben megkérdezték a résztvevőket, hogy az elmúlt hónapban hány napig érzékeltek gyenge idegi állapotot, beleértve a stresszt, a depressziót és az emocionális problémákat. Arról is kérdezték őket, hogy diagnosztizáltak-e már náluk asztmát, és ha igen, akkor az még mindig aktuális-e.
Azokhoz hasonlítva, akik nem jelentettek gyenge emleállapotot az előző hónapban, azok, akik max. egy heti gyenge idegi állapotot jelentettek, 38%-kal nagyobb valószínűséggel voltak asztmásak.
Ugyanezen összehasonlításnál maradva, azok, akik egy-két hét gyenge elmeállapotot jelentettek, 49%-kal nagyobb valószínűséggel voltak asztmásak. Azok, akik két-három heti gyenge idegállapotot jelentettek, 67%-kal nagyobb valószínűséggel voltak asztmásak. Azok, akik három heti vagy annál több gyenge idegállapotot jelentettek, kétszer akkora valószínűséggel voltak asztmásak.
A kutatók figyelembe vették a résztvevők korát, nemét, származását, dohányzását, családi állapotát, túlsúlyát, tornázását, egészségét és szociális osztályát. Arról viszont nem rendelkeztek adatokkal, hogy a családban volt-e már asztma vagy allergia, hogy koraszülött volt-e a résztvevő vagy, hogy dohányzott-e az anyja.
Ezek az eredmények nem bizonyítják, hogy a gyenge idegi állapot asztmát okoz vagy fordítva. Egyrészt azért, mert a résztvevőket nem követték figyelemmel folyamatosan, másrészt azért, mert az adatokat a résztvevőktől tudták meg, nem orvosi feljegyzésekből. A tanulmányból hiányoztak a gyerekek, csak felnőtteken teszteltek.
Van egy lehetséges kapcsolat a gyenge idegállapot és az asztma között, de még további tanulmányozást igényel a kérdés.