Az elégtelen alvásmennyiség a középkorúaknál magas vérnyomás kialakulásához vezethet

Ha valaki nem alszik eleget, az megnövelheti a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát – állítják amerikai kutatók, akik 500 középkorú embert figyeltek meg 5 éven keresztül. A kutatók remélik, hogy ennek az új kockázati tényezőnek a felfedezése több embernek segít a magas vérnyomás kialakulását megakadályozni, illetve további kutatásokat is ösztönöz majd arra vonatkozólag, hogy a javuló alvási szokások mennyire csökkentik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.

A kutatásról beszámoló tanulmányt a Chicago-i Egyetemen Dr. Kristen L. Knutson és munkatársai készítették és a Hazai Orvostudomány Archívuma című, Amerikában kéthavonta megjelenő szaklapban publikálták először (a szaklap az Amerikai Orvostudományi Társaság kiadványa).

A magas vérnyomás betegség következtében világszerte évente 7 millióan halnak meg és Amerikában a lakosság egyharmadát érinti e kórkép, azaz kb. 100 millió embert!

A kutatók számára már ismeretes volt az alvásmennyiség és a magas vérnyomás kialakulásának kockázata közötti összefüggés, de ez volt az első olyan kutatás, amely mind keresztmetszetében (egy olyan embercsoportot vizsgáltak, akiknél a „változó tényezők” különböző mintát mutattak), mind hosszmetszetében (hosszú időn keresztül figyelték meg a kiválasztott embercsoportot) vizsgálta az alvást és a magas vérnyomást.

A lefolytatott kutatás része volt egy nagyobb vizsgálódásnak, amelyet „Szívkoszorúér kockázatának kialakulása a fiatal felnőttekben – angol rövidítése: CARDIA” néven indítottak korábban el.

A kutatásban résztvevők körében az alvást egy szenzorral is mérték, amelyet az emberek a csuklójukon viseltek és amely az alvás és az ébrenlét változó mintajellemzőit mérte. A szenzoros mérésben részt vettek 3 napon keresztül viselték csuklójukon a készüléket, amely mérte az alvás időtartamát és az alvás állapotát, azaz az alvásminőséget.

A szenzoros mérések eredménye szerint a résztvevők éjszakánként átlagosan 6 órát aludtak és mindössze 1 %-uk aludt 8 órát, vagy annál is többet.

Miután kizárták azokat a résztvevőket, akik magas vérnyomás elleni gyógyszerkészítményt szedtek, módosították a résztvevőket kor, faj és nem szerint, az eredmények az alábbiakat mutatták:
  • Azoknál a résztvevőknél, akik kevesebbet aludtak és az alvásminőségük is gyenge volt, szignifikánsan nagyobb volt a valószínűsége, hogy mind a szisztolés, mind a diasztolés vérnyomásuk értéke magasabb lesz. (Keresztmetszeti szempontból ezt úgy is mondhatjuk, hogy a kevesebb és gyenge minőségű alvás mintegy előrevetítette a csoport résztvevőnek magas vérnyomását.)
  • A kevesebb alvás és a gyenge alvásminőség az ötéves megfigyelési periódus alatt egyértelműsítette a kedvezőtlen szisztolés és diasztolés vérnyomásérték változásának valószínűségét. (Vagyis hosszmetszeti szempontból az alvás alacsony óraszáma mintegy megjósolta a hosszabb idő elteltével kialakuló magasabb vérnyomásértékeket.)
  • Az 5 éves követési periódus után, minden egyes, 8 óránál kevesebb alvást jelentő egy óra 37 %-kal magasabb esélyt jelentett a magas vérnyomás kialakulása szempontjából.
  • A fekete bőrű amerikaiak kevesebbet aludtak a fehér bőrű amerikaiaknál és náluk is nagyobb volt a magas vérnyomás kialakulásának tendenciája.
Dr. Knutson és munkatársai az alábbi következtetéseket vonták le:

A csökkent alvási időtartam és alvási minőség mintegy megjósolta a magas vérnyomás kialakulását, illetve a magas vérnyomás értékeinek kedvezőtlen irányú változását. Ennélfogva további kutatások szükségesek azzal kapcsolatosan, hogy az alvás optimalizálására irányuló beavatkozások csökkenthetik-e a magas vérnyomást.”

A kutatók szerint a magas vérnyomás kialakulása szempontjából újnak minősülő, életmódbeli kockázati tényező beazonosítása segíthet abban, hogy új módszereket fejlesszenek ki megelőzés, vagy kockázatcsökkentés céljából. Azzal kapcsolatosan, hogy mi lehet az alvás és a magas vérnyomás közötti összefüggés alapvető mechanizmusa, ők úgy vélekednek, hogy a nem kielégítő alvásmennyiség azt a módot érinti, ahogyan az emberi szervezet reagál a stresszre és ezt vezethet a vérnyomás emelkedéséhez.



Címkék: vérnyomás, alvás
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2024 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!