A házi- és egyéb állatok okozta 10 legfontosabb betegség

Az emberek döntő többsége szereti a háziállatait. Sajnos azonban előfordulhat, hogy ezek a kedvencek a szó szoros értelmében megbetegítenek minket. Az állatok minden fajtájáról – beleértve a házi-, a tenyészállatokat és egyéb háztájiban tartott állatokat – kerülhet át betegség az emberre. Ezeket a fertőző, állatról emberre terjedő betegségeket zoonózis betegségnek nevezzük. Előfordulhat ennek a fordítottja is, amikor az emberről kerül át betegség az állatra. A zoonózis egyes típusai lehetnek enyhék, de előfordulhat súlyos megbetegedés, sőt, akár fatális, halálhoz vezető is.


Az amerikai Betegség Kontroll és Prevenciós Központ (CDC) információi alapján a házi- és egyéb állatok az alábbi 10 komoly betegséget terjeszthetik:

  1. Macskakarmolás okozta betegség (angol rövidítése: CSD)

Bakteriális fertőzés, nevezik macskakarmolás láznak is. Emberre fertőzött macskafélék harapása vagy karmolása útján terjed. A legtöbb CSD-ben szenvedő betegnél enyhe fertőzés alakul ki, bár egyeseknek megduzzadhatnak a nyirokcsomói, valamint láz és kimerültség jelentkezhet náluk. A betegség különösen veszélyezteti a legyengült immunrendszerű embereket.

A házimacskák kb. 40 %-a hordozza a betegséget okozó Bartonella henselae baktériumot, de nem jelentkeznek náluk tünetek. A B. henselae baktériumfertőzés révén kialakulhat a peliosis hepatis betegség egyik formája, a baciláris peliosis. A peliosis hepatis egy vaszkuláris kórkép, melyet az jellemez, hogy egyes szervekben – főként a májban, de a lépben, a nyirokcsomókban, a vesékben, a tüdőben, a mellékvesékben, a csontvelőben és a gastrointestinalis traktus egyéb részeiben is - vérrel telt üregek alakulnak ki a vérerekben.

A kórkép tipikusan tünetmentes és rendszerint abnormális májfunkciótesztet követően fedezik fel. Ha azonban súlyossá válik, akkor sárgaság, hepatomegália (májnagyobbodás), májelégtelenség és hematoperitoneum (hasüregben vér szaporodik fel) jelentkezik. A betegséget antibiotikumokkal lehet kezelni, de egyes esetekben a máj részleges rezekciója vagy teljes májátültetés válhat szükségessé.

  1. Psittacosis, papagájkór

Az emberek úgy kapják el a Chlamydia psittaci baktérium által okozott psittacosis nevű betegséget, hogy a fertőzött madarak száraz ürülékéből felszálló port belélegzik. A madártulajdonosok és a kisállat kereskedésekben dolgozó munkások speciális fertőzési kockázatnak vannak kitéve. Annak ellenére, hogy a betegséget rendszerint papagájkórnak nevezik (latinul a papagáj Psittacus), a psittacosist terjeszthetik a galambok, a kacsák, a pulykák és egyéb madárfélék is. A betegség tipikusan 1-3 hétig tart, tünetei között előfordul a láz, a hidegrázás, a hasmenés és a száraz köhögés. Aggodalomra azonban nincs ok, hiszen az antibiotikumok kiválóan kúrálják mind az embereknél, mind a madaraknál ezt a betegséget.

  1. Brucellosis/Bang-kór/máltai láz

A Brucella baktériumtörzs fertőzése által okozott brucellosis betegség embert, kutyát és farmállatokat egyaránt megtámadhat. A betegség tipikusan tehén vagy kecske szennyezett tejének a fogyasztásával terjed, habár lehetséges brucellosist kapni, ha a bőrön ejtett bármilyen vágási sérülés fertőzött állat vérével vagy nyálával került kontaktusba. Az így jelentkező betegség fájdalmat és influenzaszerű tüneteket okoz és antibiotikumokkal tudják kezelni.

  1. Tuberkulózis

Az emberek tuberkulózist (TBC) elkaphatnak szarvastól, szarvasmarhától és más állatoktól – még elefánttól is. 2009-ben Amerikában, Tennessee Államban elefántoknak fenntartott védett területen nyolc alkalmazott fertőződött meg az állatoktól tuberkulózisban. Feltehetően azt követően, hogy elefántürülékkel vagy akár kórokozó baktériummal szennyezett elefánt prüszköléssel kerültek érintkezésbe. A TBC tünetei között megtalálható a mellkasi fájdalom, a köhögés, a láz és a kimerültség.

  1. Cryptosporidiosis

A Cryptosporidium egysejtű (kriptospóra) azokat az embereket fertőzi meg, akik a fertőzött háziállatok (pl. kutya, macska és farmállatok) ürülékével valamilyen kontaktusba kerülnek. A parazitás betegség okozhat lázat, hányingert, hasi görcsöket, hányást és hasmenést. A crypto-nak is rövidített betegség rendszerint kezelés nélkül elmúlik, hacsak a személy immunrendszere nincs meggyengülve. Ha igen, akkor akár halálos kimenetelű is lehet.

  1. Kergemarhakór

A kergemarhakór a legelterjedtebb neve a „szivacsos szarvasmarha enkefalopathia/agyvelőelfajulás”-nak (BSE), amely egy halálos neurológiai rendellenesség, amit az olyan vírusszerű fertőző ágensek okoznak, mint a prionok. A prionok fehérje természetű fertőző ágensek. Szarvasmarháról szarvasmarhára úgy terjedhet át a fertőzés, hogy a fertőzött szarvasmarhák húsából készült táplálékkal etetik az állatokat. Az emberek a kergemarhakór egy variánsát viszik be a szervezetükbe szennyezett marhahús fogyasztásával és így betegednek meg. A humán variáns gyorsan progrediál, elpusztítva az agysejteket, demenciát és emlékezetkiesést, valamint hallucinációkat, személyiségváltozást, rohamokat és végső soron halált okozva.

  1. Horogféreg (latinul: Ancylostoma duodenale)

A horogféreg egy olyan parazita, amely a fertőzött kutyák és macskák vékonybelében élősködik. A gazdaszervezet, a fertőzött állat, horogféreg petéket választ ki (ürülékkel) és az emberek azt követően válnak fertőzötté, hogy a férget tartalmazó talajjal érintkeznek (gondoljunk erre, ha az udvarunkon kedvenc kutyánkkal futkosunk vagy játszunk). Ha a horogféreg behatol az ember bőrébe, fájdalmas és viszkető fertőzések jelennek meg a bőrön. Ha a férgeket lenyelik az emberek, akkor lehetséges tünetként jelentkezhet a bélvérzés, a gyulladás és a hasűri fájdalom. A betegséget parazita-ellenes (féreghajtó) gyógyszerekkel kezelik.

  1. Veszettség

A veszettség a leghírhedtebb az összes zoonózis betegség közül. Egy vírus terjeszti, amely leggyakrabban a mosómedvékben, a bűzös borzban, a denevérben és a rókában található meg. A betegség terjedhet a fertőzött állat harapása vagy nyála révén, legyen az vadon élő vagy akár háziállat, az utóbbi esetében akkor, ha fertőzött vadállattal csatározott. A veszettség influenzaszerű tünetekkel kezdődik.

A betegség világszerte 55.000 halálesetet okoz évente. Magyarországon a veszettség-fertőzés gyanús expozíciót elszenvedett emberek ún. aktív immunizálása olyan modern vakcinák segítségével történik, amelyeket három-öt alkalommal a vállizomzatba injekcióznak (aktív védőoltás).

  1. Toxoplasmosis

Az ember akkor kerül kontaktusba toxoplasmosis-szal, amikor a Toxoplasma gondii parazitával fertőzött macska fekáliájával érintkezik. Annak ellenére, hogy a betegség gyakorta csak enyhe tüneteket produkál, gyermekeknél okozhat influenzaszerű súlyos tüneteket is, illetve azoknál, akiknek gyenge az immunrendszere. Mivel a toxoplasmosis betegség kihathat az anyai méhben fejlődő magzatra, az orvosok véleménye szerint terhes nőknek különösen óvatosnak kell lenniük a macskákkal való kontaktus tekintetében és nem is szabad a macskaalom tálat tisztítaniuk.

  1. Escherichia coli O157:H7 fertőzés

Az Escherichia coli egy olyan baktérium tudományos neve, amely potenciálisan súlyos betegséget okoz, melyet súlyos hasmenés, láz, görcsök, hányinger és hányás jellemeznek. Az emberek rendszerint úgy kapják el a fertőzést, hogy szennyezett húst fogyasztanak, de a szarvasmarha trágyával történő érintkezés is okozhatja. Fontos, hogy a nyers húst mindig jó alaposan süssük át. Ha állatokat tenyésztő gazdaságot vagy ún. „simogató állatkert”-et látogatunk meg, akkor utána mindig mossuk meg a saját és a velünk lévő gyermekek kezét.


Címkék: háziállat, állat, macska, kutya, betegség, fertőzés
A hír kommentálásához jelentkezzen be!
© 2009 - 2025 diagnozis.hu - Minden jog fenntartva!